Deszcz nie przeszkodził miłośnikom historii Oświęcimia. Około 30 osób przyszło na ostatnie spotkanie z Dobrymi Przewodnikami. Czekaliśmy na Was przy Oświęcimskim Centrum Kultury.
Przez cztery lipcowe niedziele mieliśmy dużo słońca. Gdy nadszedł czas piątego spaceru po Oświęcimiu wiele osób zastanawiało się, czy nie zostanie odwołany. Od rana, z przerwami, padał deszcz.
Nie było jednak takiej możliwości, żeby cokolwiek odwoływać. Tym bardziej, że wierzyliśmy w Was. Jak się okazało – słusznie 🙂 Zaszła jednak konieczność modyfikacji programu wydarzenia.
OCK, schron przy ul. Śniadeckiego, część os. Chemików zbudowana przez Niemców podczas okupacji, wreszcie kościół św. Maksymiliana – tak w skrócie, ostatecznie, wyglądała trasa niedzielnego spaceru pod parasolami.
Specjalne podziękowania kierujemy do dyrektor OCK Moniki Świętek-Smrek za promocję wydarzenia i wszelką pomoc <3
Również wielkie podziękowania dla ks. Marcina Moskala z kościoła św. Maksymiliana (y)
Jak zawsze Dobrzy Przewodnicy z Oświęcimia odpowiadali na pytania uczestników spaceru. Mieli także przygotowane swoje pytania dla uczestników. Za prawidłowe odpowiedzi można było dostać okolicznościowe notesy. Łatwo nie było. Znacie odpowiedzi na takie wybrane pytania?
– W którym roku został oddany do użytku Zakładowy Dom Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim w Oświęcimiu?
– Z jakim wydarzeniem w mieście są związane murale na elewacji schronu przy ulicy Śniadeckiego?
– W którym roku powstał schron przy ulicy Śniadeckiego?
– Ile lat był budowany kościół św. Maksymiliana?
– Ile jest dzwonów na dzwonnicy kościoła Św. Maksymiliana?
Wszystkie spacery historyczne realizowaliśmy w ramach projektu zatwierdzonego i finansowanego przez Urząd Miasta Oświęcim.
******
*Pekin
Tak było nazywane w połowie XX wieku szybko rozbudowujące się osiedle Chemików.
*Manhattan
S-centrum. Wieżowce mające po 10 pięter przy ul. Nojego.