Trzeci spacer za nami. W tle osada barakowa i Wielka Synagoga

Znów cieszyliśmy się z ogromnej frekwencji. Na kolejne spotkanie historyczne poświęcone życiu w Oświęcimiu przed okupacją niemiecką i w jej trakcie przyszło około 70 osób – wiele z nich po raz kolejny. Dziękujemy 🙂

Nasze Dobre Przewodniczki tym razem opowiadały o życiu w mieście przed II wojną światową i po jej wybuchu. Mówiły m.in. o tym, dlaczego właśnie w Oświęcimiu powstał obóz Auschwitz-Birkenau, kim był ksiądz Jan Skarbek i rabin Eliasz Bombach, dlaczego na środku Rynku powstał schron, jak wyglądała Wielka Synagoga, co stało się z córeczką państwa Haberfeldow, co oznacza slowo Oszpicin.

Z kolei uczestnicy dopytywali o szczegóły, np. dotyczące osady barakowej czy ostatniego oświęcimskiego Żyda Szymona Klugera. W quizie podsumowyjącym spacer doskonale poradzili sobie z pytaniami. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były upominki – firmowe notesy z logo miasta.

Spacery historyczne realizujemy w ramach projektu zatwierdzonego i finansowanego przez Urząd Miasta Oświęcim.

Zapraszamy na kolejne spotkania. Najbliższe, 24 lipca, będzie poświęcone średniowiecznej historii Oświęcimia. Opowiemy o bałwanach w… lecie.

Szczegóły:
https://dobrzyprzewodnicy.pl/zapraszamy-na-lipcowe-spacery-historyczne/